

22:09

2009. július 3. péntek

Ez esetben a másik embert a másik harmadolóvonalra érdmes állítani – ilyenkor általában egészalakos felvételről beszélhetünk – vagy ha egymás mellett állnak, a kettőjük “átlaga” kerüljön a harmadolóvonalra.
Az Estében lehet ilyet gyakran látni, amikor több embert is meginterjúvolnak: a riporter a képernyő bal oldalán, míg a két alany a másik oldalon foglal helyet úgy, hogy egyik sem takarja ki a másikat, és mindkettő kissé a kamera felé, nem pedig egymás felé fordul.
17:42
2009. szeptember 29. kedd

10:41

2009. szeptember 16. szerda

00:58

2009. július 3. péntek

16:28

2009. szeptember 14. hétfő

10:31

2009. július 3. péntek

Korábban gyakran előfordult velem, hogy bár napokat, heteket töltöttem el egy videó felvételével, vágásával, a végeredmény valahogy mégsem lett olyan, mint vártam. Hiába lettek szépek az áttűnések, hiába követték egymást ritmusra vágva a snittek, valami mégsem volt rendjén, a TV képernyőjén visszanézve egyszerűen lerítt róla, hogy ez bizony nem egy stúdióban készült mozi.
A most induló 3 részes cikksorozatban szeretnék Neked pár olyan tippet adni, amellyel szebbé, filmszerűbbé teheted felvételeidet. Az első részben a kamerázásról, a másodikban az utómunkálatokról, a harmadikban pedig a publikálásról — a DVD végleges elkészítéséről — osztok meg Veled néhány hasznos gondolatot.
Tipp 1: A jó szemmérték
Ha képalkotásról van szó, gyakran kerül elő az aranymetszés szabálya. Ez gyakorlatilag nem más, mint egy arányosság, amely a természetben is gyakran előfordul: a növényekben, állatokban sőt, még az emberi test végtagjainak hosszában is fellelhetjük ezt az aránypárt. Ókori tudósok egyenesen a létezés egyik alaptörvényeként tartották számon e metszetet.
Ebből nekünk annyi lesz a gyakorlati hasznunk, hogyha bármilyen képet készítünk, TÉNYLEG szebben mutat, ha alanyunkat az aranymetszés szabályai szerint próbáljuk meg elhelyezni a képen. Tehát ahelyett, hogy középre tennénk emberünket, próbáljuk inkább a képernyő jobb, vagy bal harmadolási vonalánál tartani. Hasonlóan, ha tájképet veszünk fel, a horizontot ne közepére, hanem egy vízszintes haramadolóvonalra komponáljuk. (A harmadolási vonalakról lásd majd a videót a szöveg végén.)
Tipp 2: Hogy nézel ki?
Ha már a harmadolóvonalra komponáltad magad, és kinézel a képből, mindig abba az irányba nézz, amerre nagyobb hely van közted és a kép széle között. Így a nézőben nem keletkezik olyan frusztráció, mintha valami lemaradt volna a felvételről. (Lásd a videót lentebb!)
Tipp 3: A biztos tartás!
Nem elég, hogy a harmadolóvonalon van a téma, próbáld meg ott is tartani! Ha futó, kerékpározó embereket, mozgó autókat kamerázol, vagy egyszerűen a zoom-ot használod, légy résen, mert nem lesz egyszerű dolgod. Ha nem sikerül elsőre, ne keseredj el, mert gyakorlással és némi előrelátással hamar látványos fejlődést produkálhatsz kézügyesség terén. Ne feledd, az állvány és az optikai képstabilizátor jó szolgálatot nyújthat! A vizuális tanulást előnyben részesítők kedvéért pedig itt egy rövid kis bemutatófilm.
Ennyi lenne mára, a következő részben pedig pár olyan vágási trükkről lesz szó, amelyek amatőr körökben kevésbé ismertek, ám minden profi vágó rutinszerűen alkalmaza őket – épp a filmes hatás elérése érdekében!
Írj véleményt a cikkről, vagy tedd fel kérdésedet a fórumban!
Üdv. Krisztián
Most Users Ever Online: 61
Currently Online:
2 Guest(s)
Currently Browsing this Page:
1 Guest(s)
Top Posters:
naneman: 444
qwertzuio: 338
bekesy: 145
lacza: 125
zoombeee: 105
Dr.OG: 67
Member Stats:
Guest Posters: 0
Members: 931
Moderators: 0
Admins: 1
Forum Stats:
Groups: 7
Forums: 26
Topics: 228
Posts: 2012
Newest Members:
Teszt Elek, tesztsereg, FesiusSmoorse, ktjybzSmoorse, dfcbkmbxSmoorse, rjhybkrfSmoorseAdministrators: Sereg Krisztián: 187